CGA4J2X5R1C105K125AA
DigiKey Part Number
445-12652-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-12652-1-ND - Cut Tape (CT)
445-12652-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGA4J2X5R1C105K125AA
Description
CAP CER 1UF 16V X5R 0805
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
CGA4J2X5R1C105K125AA Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Not For New Designs
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)