CGA4C2C0G1H182J060AA
DigiKey Part Number
445-12616-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-12616-1-ND - Cut Tape (CT)
445-12616-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGA4C2C0G1H182J060AA
Description
CAP CER 1800PF 50V C0G 0805
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1800 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CGA4C2C0G1H182J060AA Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.030" (0.75mm)