CGA2B2X7R1C224M050BA
DigiKey Part Number
445-CGA2B2X7R1C224M050BATR-ND - Tape & Reel (TR)
445-CGA2B2X7R1C224M050BACT-ND - Cut Tape (CT)
445-CGA2B2X7R1C224M050BADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGA2B2X7R1C224M050BA
Description
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
CGA2B2X7R1C224M050BA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)