C3216C0G2J271J060AA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Direct
YAGEO
In Stock: 1,980
Datasheet
Upgrade
Knowles Syfer
Upgrade
KEMET
Similar
KYOCERA AVX
Similar
Murata Electronics
270 pF ±5% 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
C3216C0G2J271J060AA
DigiKey Part Number
445-4150-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-4150-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C3216C0G2J271J060AA
Description
CAP CER 270PF 630V C0G 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C3216C0G2J271J060AA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.030" (0.75mm)