C1608X7S0G475K080AC
DigiKey Part Number
445-14245-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-14245-1-ND - Cut Tape (CT)
445-14245-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1608X7S0G475K080AC
Description
CAP CER 4.7UF 4V X7S 0603
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±10% 4V Ceramic Capacitor X7S 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C1608X7S0G475K080AC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Not For New Designs
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)