C1608X7R2A102K/10 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 54
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 306,048
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 292,114
Parametric Equivalent
In Stock: 158
Direct
KYOCERA AVX
Direct
KYOCERA AVX
Taiyo Yuden
Upgrade
KEMET
KEMET
In Stock: 181
1000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
C1608X7R2A102K/10
DigiKey Part Number
C1608X7R2A102K/10-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1608X7R2A102K/10
Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1608X7R2A102K/10 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)