C1608X5R1H105K080DB
DigiKey Part Number
445-C1608X5R1H105K080DBCT-ND - Cut Tape (CT)
445-C1608X5R1H105K080DBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1608X5R1H105K080DB
Description
COMMERCIAL GRADE,0603,X5R,50V,1U
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Features
Low ESL
Part Status
Active
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)