C1005X7S2A152M050BB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 9,155
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 15,593
Datasheet
Direct
Taiyo Yuden
Murata Electronics
1500 pF ±20% 100V Ceramic Capacitor X7S 0402 (1005 Metric)
C1005X7S2A152M050BB
DigiKey Part Number
445-6021-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1005X7S2A152M050BB
Description
CAP CER 1500PF 100V X7S 0402
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1005X7S2A152M050BB Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)