C1005X7R1A473K
DigiKey Part Number
445-4954-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-4954-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1005X7R1A473K
Description
CAP CER 0.047UF 10V X7R 0402
Customer Reference
Detailed Description
0.047 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C1005X7R1A473K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)