C1005X6S0J104K050BA
DigiKey Part Number
445-13879-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-13879-1-ND - Cut Tape (CT)
445-13879-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1005X6S0J104K050BA
Description
CAP CER 0.1UF 6.3V X6S 0402
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X6S 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C1005X6S0J104K050BA Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Features
Low ESL
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)