C1005NP02A471J050BA
DigiKey Part Number
445-C1005NP02A471J050BATR-ND - Tape & Reel (TR)
445-C1005NP02A471J050BACT-ND - Cut Tape (CT)
445-C1005NP02A471J050BADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1005NP02A471J050BA
Description
CAP CER 470PF 100V NP0 0402
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C1005NP02A471J050BA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Features
High Temperature
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.024" (0.60mm)