C1005C0G1H101K050BA
DigiKey Part Number
445-13760-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-13760-1-ND - Cut Tape (CT)
445-13760-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1005C0G1H101K050BA
Description
CAP CER 100PF 50V C0G 0402
Customer Reference
Detailed Description
100 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C1005C0G1H101K050BA Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)