B84771A0015A000
B84771A0015A000
B84771A0015A000
DigiKey Part Number
495-4511-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B84771A0015A000
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C14 Panel Mount, Flange
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B84771A0015A000 Models
Category
Filter Type
Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Manufacturer
TDK
Current Rating - Filter
15A
Series
Accomodates a Fuse
No
Packaging
Tray
Mounting Type
Panel Mount, Flange
Part Status
Active
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Connector Style
IEC 320-C14
Features
Bleed Resistor, Front or Rear Side Mount
Connector Type
Receptacle, Male Blades
Panel Cutout Dimensions
Variable Size
Current Rating - Appliance Inlet
15A