B82725J2802N020
DigiKey Part Number
495-5739-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82725J2802N020
Description
CMC 2.7MH 8A 2LN TH
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.7 mH @ 10 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 8A DCR 31mOhm (Typ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B82725J2802N020 Models
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
31mOhm (Typ)
Manufacturer
TDK
Voltage Rating - AC
250V
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tray
Approval Agency
ENEC, UR, VDE
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Filter Type
Power Line
Size / Dimension
1.591" L x 0.846" W (40.40mm x 21.50mm)
Number of Lines
2
Height (Max)
1.575" (40.00mm)
Inductance @ Frequency
2.7 mH @ 10 kHz
Package / Case
Vertical, 4 PC Pin
Current Rating (Max)
8A