B82559B5472A019
DigiKey Part Number
495-B82559B5472A019TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B82559B5472A019CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B82559B5472A019DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82559B5472A019
Description
FIXED IND 4.7UH 25.1A 2.25 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 25.1 A 2.25mOhm Nonstandard, 3 Lead
EDA/CAD Models
B82559B5472A019 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
25.5A
DC Resistance (DCR)
2.25mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard, 3 Lead
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.783" L x 0.728" W (19.90mm x 18.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.417" (10.60mm)