B82442T1222K000
DigiKey Part Number
495-B82442T1222K000TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B82442T1222K000CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B82442T1222K000DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82442T1222K000
Description
FIXED IND 2.2UH 2.71A 38 MOHM
Detailed Description
2.2 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.71 A 38mOhm Max 2-SMD, J-Lead
EDA/CAD Models
B82442T1222K000 Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
38mOhm Max
Series
Q @ Freq
15 @ 7.96MHz
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
46MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Tolerance
±10%
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
6.3A
Height - Seated (Max)
0.209" (5.30mm)