B72214U2511K501
DigiKey Part Number
495-77209-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72214U2511K501
Description
VARISTOR 820V 5KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 V 5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72214U2511K501 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
902 V
Current - Surge
5 kA
Series
Energy
165J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
240 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
510 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
670 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
738 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
820 V