B72214S2551K551
DigiKey Part Number
495-6526-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-6526-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72214S2551K551
Description
VARISTOR 910V 5KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
910 V 5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
1.001 kV
Manufacturer
TDK
Current - Surge
5 kA
Series
Energy
180J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
215 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
550 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
745 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
819 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
910 V