B66375Q0100K187
DigiKey Part Number
495-B66375Q0100K187-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B66375Q0100K187
Description
E80/38/20-N87-DG100
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N87 Ferrite Core E Type 3.150" (80.00mm) Length 0.795" (20.20mm) Width Diameter 1.516" (38.50mm) Height
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B66375Q0100K187 Models
Category
Initial Permeability (µi)
2200
Manufacturer
TDK
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.47
Series
Effective Length (le) mm
184.0
Packaging
Tray
Effective Area (Ae) mm²
Part Status
Active
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
Core Type
E
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Supplier Device Package
E 80 x 38 x 20
Finish
Uncoated
Material
N87
Height
1.516" (38.50mm)
Inductance Factor (Al)
100 nH
Length
3.150" (80.00mm)
Tolerance
±10%
Width
0.795" (20.20mm)