B66363Q0150K187
DigiKey Part Number
495-B66363Q0150K187-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B66363Q0150K187
Description
FERRITE CORE ETD 150NH N87
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N87 Ferrite Core ETD Type 1.531" (38.90mm) Length 0.787" (20.00mm) Width Diameter 0.504" (12.80mm) Height
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B66363Q0150K187 Models
Category
Gap
Distributed Gapped
Manufacturer
TDK
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.74
Series
Effective Length (le) mm
92.2
Packaging
Bulk
Effective Area (Ae) mm²
125.0
Part Status
Active
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
123.0
Core Type
ETD
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Supplier Device Package
ETD 39 x 20 x 13
Finish
Uncoated
Material
N87
Height
0.504" (12.80mm)
Inductance Factor (Al)
150 nH
Length
1.531" (38.90mm)
Tolerance
±10%
Width
0.787" (20.00mm)