B65881Q0100K095
DigiKey Part Number
495-B65881Q0100K095-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65881Q0100K095
Description
FERRITE CORE PQ 100NH N95 1=2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N95 Ferrite Core PQ Type 1.382" (35.10mm) Length 1.024" (26.00mm) Width Diameter 0.685" (17.40mm) Height
EDA/CAD Models
B65881Q0100K095 Models
Category
Initial Permeability (µi)
3000
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.47
Series
Effective Length (le) mm
79.7
Packaging
Bulk
Effective Area (Ae) mm²
171.0
Core Type
PQ
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Supplier Device Package
PQ 35 x 35
Material
N95
Height
0.685" (17.40mm)
Inductance Factor (Al)
100 nH
Length
1.382" (35.10mm)
Tolerance
±10%
Width
1.024" (26.00mm)