B65879Q0100K095
DigiKey Part Number
495-B65879Q0100K095-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65879Q0100K095
Description
FERRITE CORE PQ 100NH N95
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N95 Ferrite Core PQ Type 1.260" (32.00mm) Length 0.866" (22.00mm) Width Diameter 0.597" (15.17mm) Height
EDA/CAD Models
B65879Q0100K095 Models
Category
Initial Permeability (µi)
3000
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.441
Series
Effective Length (le) mm
67.8
Packaging
Bulk
Core Type
PQ
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Supplier Device Package
PQ 32 x 30
Material
N95
Height
0.597" (15.17mm)
Inductance Factor (Al)
100 nH
Length
1.260" (32.00mm)
Tolerance
±10%
Width
0.866" (22.00mm)