B65531D0040A001
DigiKey Part Number
495-B65531D0040A001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65531D0040A001
Description
FERRITE CORE P 40NH K1 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated K1 Ferrite Core P (Pot Core) Type Length Width 0.445" (11.30mm) Diameter 0.130" (3.30mm) Height
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B65531D0040A001 Models
Category
Tolerance
±3%
Manufacturer
TDK
Gap
Gapped
Series
Effective Permeability (µe)
32.0
Packaging
Box
Initial Permeability (µi)
80
Part Status
Active
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
1.0
Core Type
P (Pot Core)
Effective Length (le) mm
15.9
Supplier Device Package
P 11 x 7
Effective Area (Ae) mm²
15.9
Material
K1
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
253.0
Diameter
0.445" (11.30mm)
Finish
Uncoated
Inductance Factor (Al)
40 nH
Height
0.130" (3.30mm)