B43641A0827M057 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 267
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 240
Datasheet
Rubycon
In Stock: 0
Rubycon
In Stock: 38
In Stock: 0
In Stock: 115
Chemi-Con
820 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 160mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C
B43641A0827M057
DigiKey Part Number
495-B43641A0827M057-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43641A0827M057
Description
CAP ALUM 420V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B43641A0827M057 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.47 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
260 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
160mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C