B43624C9187M000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
180 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 480mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 85°C
B43624C9187M000
DigiKey Part Number
B43624C9187M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43624C9187M000
Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.31 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
680 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
480mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 85°C