B43544B2228M000
DigiKey Part Number
495-B43544B2228M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43544B2228M000
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 40mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tray
Ripple Current @ Low Frequency
4.64 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
60 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C