B40650A8108M001
DigiKey Part Number
495-B40650A8108M001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B40650A8108M001
Description
CAP ALUMHYB 1000UF 20% 63V TH
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Axial, Can 4.2mOhm 10000 Hrs @ 105°C
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.2mOhm
Manufacturer
TDK
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Packaging
Tray
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
20.2 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Impedance
5.1 mOhms
Capacitance
1000 µF
Size / Dimension
0.709" Dia x 1.181" L (18.00mm x 30.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
63 V