B32778G1276K000
DigiKey Part Number
495-3933-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32778G1276K000
Description
CAP FILM 27UF 1.3KVDC RAD 4 LEAD
Detailed Description
27 µF Film Capacitor 1300V (1.3kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.969" (50.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
2.067" (52.50mm)
Voltage Rating - DC
1300V (1.3kV)
ESR (Equivalent Series Resistance)
7.3 mOhms