B32776Z8306K000
DigiKey Part Number
495-B32776Z8306K000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32776Z8306K000
Description
CAP FILM 30UF 10% 800VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 µF Film Capacitor 800V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
EDA/CAD Models
B32776Z8306K000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Package / Case
Size / Dimension
1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.772" (45.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
800V
Applications
DC Link, DC Filtering
Dielectric Material
Features
Long Life
ESR (Equivalent Series Resistance)
5.1 mOhms