B32776G0206K000
DigiKey Part Number
495-3936-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32776G0206K000
Description
CAP FILM 20UF 1.1KVDC RAD 4 LEAD
Detailed Description
20 µF Film Capacitor 1100V (1.1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
EDA/CAD Models
B32776G0206K000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.772" (45.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
1100V (1.1kV)
ESR (Equivalent Series Resistance)
6 mOhms