B32774D1505K000
DigiKey Part Number
495-3930-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32774D1505K000
Description
CAP FILM 5UF 10% 1.3KVDC RADIAL
Detailed Description
5 µF Film Capacitor 1300V (1.3kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32774D1505K000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.240" L x 0.866" W (31.50mm x 22.00mm)
Height - Seated (Max)
1.437" (36.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
1300V (1.3kV)
ESR (Equivalent Series Resistance)
9.8 mOhms