B32686A1104K000
DigiKey Part Number
495-7280-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32686A1104K000
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 1.6KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 450V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32686A1104K000 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension
1.654" L x 0.709" W (42.00mm x 18.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.280" (32.50mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
450V
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)