B32678G6256K000
DigiKey Part Number
495-3020-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32678G6256K000
Description
CAP FILM 25UF 10% 630VDC RADIAL
Detailed Description
25 µF Film Capacitor 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32678G6256K000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.969" (50.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
2.067" (52.50mm)
Voltage Rating - DC
630V
Applications
DC Link, DC Filtering
Dielectric Material
Ratings
AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.3 mOhms