B32676E3256K000
DigiKey Part Number
495-2954-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32676E3256K000
Description
CAP FILM 25UF 10% 300VDC RADIAL
Detailed Description
25 µF Film Capacitor 300V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.654" L x 1.102" W (42.00mm x 28.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.673" (42.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
300V