B32673Z5684K000
DigiKey Part Number
B32673Z5684K000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32673Z5684K000
Description
CAP FILM 0.68UF 10% 520VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.68 µF Film Capacitor 277V 520V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32673Z5684K000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Package / Case
Size / Dimension
1.043" L x 0.413" W (26.50mm x 10.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
277V
Applications
Power Factor Correction (PFC)
Voltage Rating - DC
520V