B32672Z5473J000
DigiKey Part Number
495-B32672Z5473J000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32672Z5473J000
Description
CAP FILM 0.047UF 5% 520VDC RAD
Detailed Description
0.047 µF Film Capacitor 277V 520V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32672Z5473J000 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
277V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
520V