B32656S7224K564
DigiKey Part Number
B32656S7224K564-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32656S7224K564
Description
CAP FILM 0.22UF 1.25KVDC SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 500V 1250V (1.25kV) Polypropylene (PP), Metallized Rectangular Box
Category
Dielectric Material
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
11.5 mOhms
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Active
Package / Case
Capacitance
Termination
Screw Terminals
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.984" (25.00mm)
Voltage Rating - AC
500V
Applications
Snubber
Voltage Rating - DC
1250V (1.25kV)