B32656S0684K565
DigiKey Part Number
B32656S0684K565-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32656S0684K565
Description
CAP FILM 0.68UF 10% 1KVDC SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.68 µF Film Capacitor 480V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Rectangular Box
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Mfr
Mounting Type
Chassis Mount
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.654" L x 0.630" W (42.00mm x 16.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.122" (28.50mm)
Capacitance
Termination
Screw Terminals
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.866" (22.00mm)
Voltage Rating - AC
480V
Applications
Snubber
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)
Ratings
AEC-Q200
Dielectric Material
Features
Low ESL
ESR (Equivalent Series Resistance)
6 mOhms