B32653A0104K000
DigiKey Part Number
495-6875-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32653A0104K000
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 1KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 250V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32653A0104K000 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
250V
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)