B32652J1682J289 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
6800 pF Film Capacitor 700V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
B32652J1682J289
DigiKey Part Number
B32652J1682J289-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32652J1682J289
Description
CAP FILM 6800PF 5% 1.6KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
B32652J1682J289 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.709" L x 0.335" W (18.00mm x 8.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
700V
Applications
Automotive; DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)