Image for B32643B1104J000 is not available
B32643B1104J000
DigiKey Part Number
495-B32643B1104J000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32643B1104J000
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 1.6KVDC RADIAL
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 500V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32643B1104J000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Series
Package / Case
Size / Dimension
1.043" L x 0.413" W (26.50mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max)
0.728" (18.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
500V
Applications
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)