B32642H8472J000
DigiKey Part Number
495-B32642H8472J000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32642H8472J000
Description
4.7NF 5% 2000V MMKP BOXED
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
700V
Applications
Automotive
Voltage Rating - DC
2000V (2kV)