B32641B1103J000
DigiKey Part Number
495-B32641B1103J000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32641B1103J000
Description
CAP FILM 10000PF 5% 1.6KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF Film Capacitor 500V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32641B1103J000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
500V
Applications
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)