B32620A4333K000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 2,690
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1,949
Datasheet
KEMET
KEMET
0.033 µF Film Capacitor 200V 400V Polypropylene (PP), Metallized - Stacked Radial
B32620A4333K000
DigiKey Part Number
B32620A4333K000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32620A4333K000
Description
CAP FILM 0.033UF 10% 400VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B32620A4333K000 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.406" L x 0.236" W (10.30mm x 6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
400V