B32529C6472J289 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 4,455
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 22,692
Datasheet
Parametric Equivalent
Direct
Cornell Dubilier Knowles
Direct
Cornell Dubilier Knowles
Similar
Similar
4700 pF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
B32529C6472J289
DigiKey Part Number
495-2577-1-ND - Cut Tape (CT)
495-2577-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32529C6472J289
Description
CAP FILM 4700PF 5% 400VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B32529C6472J289 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.287" L x 0.098" W (7.30mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - AC
200V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
400V