B32522C1474K000
DigiKey Part Number
495-76809-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32522C1474K000
Description
CAP FILM 0.47UF 10% 100VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
EDA/CAD Models
B32522C1474K000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
63V
Voltage Rating - DC
100V