ZMS100-36 is Obsolete and no longer manufactured.
TDK-Lambda
In Stock: 48
Datasheet
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 9
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 36V 90 ~ 264 VAC Input
ZMS100-36
DigiKey Part Number
285-ZMS100-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZMS100-36
Description
AC/DC CONVERTER 36V 80W
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ZMS100-36 Models
Category
Current - Output 1
2.25 A
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
87%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
36V
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.25" H (101.6mm x 50.8mm x 31.8mm)