IQG48025A120V-101-R | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 285-2186-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | IQG48025A120V-101-R |
Description | DC DC CONVERTER 12V 300W |
Manufacturer Standard Lead Time | 28 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Intermediate Bus Converter DC DC Converter 1 Output 12V 25A 36V - 75V Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | IQG48025A120V-101-R Models |
Category | Power (Watts) 300 W |
Mfr | Voltage - Isolation 1.5 kV |
Series | Applications ITE (Commercial) |
Packaging Bulk | Features Remote On/Off |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Type Intermediate Bus Converter | Efficiency 94% |
Number of Outputs 1 | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Input (Min) 36V | Package / Case 8-DIP Module, 1/4 Brick |
Voltage - Input (Max) 75V | Size / Dimension 2.28" L x 1.45" W x 0.52" H (57.9mm x 36.8mm x 13.2mm) |
Voltage - Output 1 | Control Features Enable, Active Low |
Current - Output (Max) 25A | Base Product Number |