GQA2W008A150V-0P7-R | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 285-2710-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | GQA2W008A150V-0P7-R |
Description | DC DC CONVERTER 15V 120W |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 8A 9V - 36V Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | GQA2W008A150V-0P7-R Models |
Category | Voltage - Isolation 3 kV |
Mfr | Applications ITE (Commercial) |
Series | Features Remote On/Off, OCP, OVP |
Packaging Tray | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Part Status Active | Efficiency 89% |
Type Isolated Module | Mounting Type Through Hole |
Number of Outputs 1 | Package / Case Quarter Brick |
Voltage - Input (Min) 9V | Size / Dimension 2.39" L x 1.95" W x 0.50" H (60.6mm x 49.5mm x 12.7mm) |
Voltage - Input (Max) 36V | Supplier Device Package Quarter Brick |
Voltage - Output 1 | Control Features Enable, Active Low |
Current - Output (Max) 8A | Approval Agency CE |
Power (Watts) 120 W | Base Product Number |