DSP100-24/C2
DigiKey Part Number
285-1224-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSP100-24/C2
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 100W
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 3.8A
EDA/CAD Models
DSP100-24/C2 Models
Category
Current - Output (Max)
3.8A
Power (Watts)
100W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Part Status
Not For New Designs
Efficiency
89%
Operating Temperature
-25°C ~ 71°C (With Derating)
AC Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.19" L x 3.54" W x 3.58" H (55.6mm x 89.9mm x 90.9mm)
DC Voltage - Input (Min)
120V
DC Voltage - Input (Max)
370V
Base Product Number
Voltage - Output 1
24V